Pitný režim
Význam pitného režimu
Voda v našem těle plní mnoho funkcí. Voda je součastí většiny buňek v těle. Velkou vyjímkou jsou tukové buňky kde je voda asi jen z 10%. 60% váhy mužského těla je voda a u žen to je 55-50%. Voda je potřebná jak pro chod kloubů, mozku. Voda transportuje živiny do buněk, pomáhá hlídat termodynamiku těla. Jde vidět že voda je důležitá pro naše tělo a správná hydratace pro sportovce je hodně důležitá, protože sportovec má během fyzické aktivity mnohem větší výdej tekutin.
Zajímavé informace o pitném režimu a běhání
Určitě by jste se měli při běhání řídit základními pravidly tzn. vhodně při běhu pít. Nesmíte dojít do fáze kdy pociťujete žízeň, v této fázi jste již dehydratování a ryhlým napitím jen zmírnite následky dehydratace, v tomto případě by jste měli pít dvojnásobek tekutin než je stav kdy pomine pocit žízně. Jak jste zavodnění lze kontrolovat podle barvy moči, pokud je moc žlutá, tak potřebujete více tekutin. Tzn. potřebujete naředit barvu. Nepijte najednou velké množství, ale dávkujte si pití po malých dávkách, vaše tělo větší objem vody stejně najednou nezpracuje, žaludek velké množství tekutiny začne považovat za jídlo a začne ji trávit. Člověk má všeobecně tendenci málo pít, ženy pijí ještě méně než muži. Mnoho lidí po sportovním výkoně jde na pivo. Pivo a jiný alkohol je ale pro tělo jed a játra začne přednostně bojovat s jedem a místo regenerace organismu po sportovním výkonu bojuje s jedem.
Největší dehydratace nastává v teplém počasí při velké fyzické zátěži. Naše tělo ztrácí vodu v tomto případě hlavně díky pocení a to přibližně 1-2l za hodinu.
Měli by jste si hlídat, aby Vaše váha neklesla po cvičení víc než o 2% procenta. Pokud klesne, tak jste špatně dodržovali pitný režim.
Při delší sportovní zátěži si kromě vody musíte hlídat, aby Vám nedošla v těle sůl, kterou ztrácite hlavně potem. Proto jsou na trhu sportovní nápoje, které doplňují hladinu sodíku v těle.
Příjem tekutin
V průměru člověk přijme 2,5 litrů tekutin za den. ⅔ z toho bývá většinou voda, zbylá ⅓ je přijimána v potravinách
Všechny potraviny obsahují vodu, některé ve větším množství, jiné v menším.
Káva 99,5 % vody
Rajčata 95% vody
Hlávkový salát 95% vody
Hlávkové zelí 92% vody
Nízkotučné mléko 90 % vody
Brokolice 89% vody
Pomeranč 87% vody
Jablečný džus 87% vody
Mléko 87% vody
Ovesné vločky 84% vody
Brambory 78% vody
Banány 75 % vody
Kuřecí maso 70% vody
Zmrzlina 60% vody
Bílý chléb 35 % vody
Džem 28% vody
Med 20% vody
Máslo 16% vody
Rýže 12% vody
Pokrmový tuk 0% vody
Ćást vody získáváme při spalování živin. Za normálních podmínek je to 300 ml, při větší zátěži je této metabolické vody více.
Běžecký batoh
Informace o běžeckých batozích Více informací naleznete zde.
Běžecká ledvinka
Vše o běžeckých ledvinkách na jednom místě. Více informací naleznete zde.
Pitný režim
Správny pitný režim je hodně důležitý, jeho správné dodržování ovlivňuje váš běžecký výkon. Více se o pitném režimu dočtete zde.