Běžecký batoh

Pokud začnete běhat delší trasy, zjístite že máte najednou potřebu během běhu pít, jíst, nést si nějaké oblečení. Pokud jde o “kratší” trasy možná Vám bude stačit běžecká ledvinka, ale pokud vyrážíte na delší trasu a počasí je nejisté, tak se bez běžeckého batohu neobejdete. Někdo by mohl říci, bude mi stačit malý lehký turistický batoh, ale takový batoh je nedostačujicí. Běžecké batohy jsou totiž lehké a svým upnutím vyhovují běžcům. Pití pomoci camel bagu je taky k nezaplacení, protože pokud si nesete láhev v batohu, tak vězte že na x tém kilometru se Vám určitě nebude chtít sundávat batoh ze zad. Nemluvě o tom že se má pít po malých dávkách a při špatném přístupu k pití toto nebudete určitě dodržovat. Možnost si při běhu nést i oblečení, jídlo, nějakou malou lékarničku, čelovku, mobil je při delším běhu taky nedocenitelné.

Na tomto webu naleznete informace o běžeckých batozích a pomůžem vám s výběrem nejlepšího modelu, vhodného pro Tebe.Jak balí běžecký batoh na axtremní závody, jeden z nejlepších ultra běžců Kilian Jornet se můžete dovědět v tomto videu. Video je celé hodně zajímavé, ale pokud vás zajímá jen balení batohu, tak si ho přepněte na čas 3:45Jak vhodně zabalit běžecký batoh?

Při balení batohu dodržujte následující pravidla. Věci ukládejte v opačném pořadí než jej budete vytahovat. V batohu rozložte věci rovnoměrně, aby vám batoh “nelítal” ze strany na stranu. Zvyknout si na běžecký batoh, většinou nějakou chvíli trvá, aby toto sžívaní bylo co nejrychlejší, tak buďte pečliví při výběru toho nejlepšího modelu pro Vás.

Běžecké batohy na trhu

Asi největší nabídku běžeckých batohů na našem trhu má francouzská firma Salomon. Tato firma se v posledních letech vrhla na trh s trailovým vybavením. Její boty, batohy, ledvinky, kompresní oblečení, ale i normální oblečení jsou špičkou v oboru. Salomon přináší na trh neustálou inovaci.

Další významnou firmou, která dodáva běžecké batohy na náš trh je firma Inove8 . Tato britská firma prosazující minimalistickou obuv se dravě tlačí na trailový trh.

X-TRACK 8, 8 litrový, 240 gramový běžecký batoh od italského výrobce Ferrino. Připravený pro užití vaku s vodou. Prodyšné ramenní popruhy, na bederním pásu je prostorná síťová kapsa.

Názory na běžecké batohy nalezené na internetu:


Salomon XT Wings 5

Výrobce: Salomon
Váha:387 g
Objem:8 litrů

Voda je nesena ve dvou láhvích, které mají trojúhelníkový průměr, láhve jsou umístěny na bederním pásu. Na bederní pás si běžci u tohoto modelu hodně stěžují, protože po několika kilometrech odírá. Výhoda tohoto běžeckého batohu je v pohodlných ramenách, dobře vyřešených lahvích a toho že pot ze spocených zad neproniká do batohu. Je otázkou zdali tyto výhody dokáží vyvážit již zmiňovanou nevýhodu.Advanced Skin 5 Slab Bag

Výrobce:Salomon
Váha:640 g
Objem:5 litrů + 1,5 litrů camel bag

Někteří tento běžecký batoh nazývají hydratační vestou. Batoh vyvinuli TOP ultra trail běžci, pro své provedení sklízí od běžců samou chválu. I vítěz Beskydské sedmičky 2012 používal tento batoh. Při povinné výbavě během závodů může nastat problém v chybějicím prostorem, k batohu se dá ale připnou kapsa. Batoh má 1,5 litrový camel bag, který má sympatické otvíraní pomoci lišty, díky němuž se dá vak snadno čistit. Kromě vaku, můžete mít vodu ještě v jedne láhvi. Batoh opravdu dobře sedí na těle, pokud někomu vadí během běhu opasek kolem pasu, beder tak Advanced Skiny jsou idealním řešení pro Váš problém, kolem pasu nic upnutého nebudete mít.Advanced Skin 12 S-lab Bag

Výrobce:Salomon
Váha:570 g
Objem:12 litrů + 1,5 litrů camel bag

Nutnost povinné výbavy na ultra závodech, si vyžadalo udělat ještě trochu větší běžecký batoh, než je Advanced Skin 5 S-lab. Tento model je opravdu jak stvořený pro dlouhé běhy. Někteří o tomoto batohu tvrdí že je to spíš vesta a to díky provedení upnutí. U tohoto modelu nemáte žádný bederní pás, batoh drží na horní části zad a vepředu je sepnut jen popruhy.Součastí balení je i pohotovostní deka, která je povinnou výbavou na mnoha závodech. Někteří lidé si stěžují, že batoh začína poměrně brzo smrdět po potu. Ale není to dominující názor. Pokud by jsme měli zůstat u negativ, tak asi nejdůležitější je cena batohu, nad jeho výší se podivují i lidé na západu. Nicméně kdo batoh vlastní, tak na něj nedá dopustit a v komentářích na něj pějí samou chválu.INOV-8 Race Elite 15

Výrobce:INOV-8
Váha:285 g
Objem: 15 litrů do batohu se musí koupit camel bag, jde zde uchytit až 3 litrový camel bag

Super lehký batoh, pokud hledáte prostor a máte strach z váhy, tak tento běžecký batoh je pro Vás dobré řešení. Jedna ze dvou kapes na batohu je nepromokavá. Zbytek batohu je vodo odolný, ale ne nepromokavý. Aby byl batoh lehký, je užit jemný materiál a ten nemá takovou odolnost jako těžší materiál. Někomu by mohlo vadit malý výběr v barvách. Díky své velikosti se do batohu vleze více věcí, než do běžných běžeckých batohů. Většina lidí si pochvaluje kvalitu provedení a to jak batoh sedí na těle.

Lafuma Ultra Trail 3

Výrobce: Lafuma
Váha: 365 g
Objem: 3,5 litrů + dva držáky na bidony v batohu je prostor pro 1,5 litrový camel bag

Batoh, který se do české republiky aktualně nedováží, ale na zahraničních závodech se dá zakoupit. Zkušenosti s tímto běžeckým batohem mají i češi a reference jsou vynikající. Jak už od těchot běžců, tak ze zahraničních recenzí. Batoh je lehký, prostorem dostačující pro většinu extremních závodů. Zadní část je nepromokavá, přední dvě kapsy, které jsou dobře přístupné jsou promokavé, ale pro gely a jiné drobnosti jsou idealně umístěny. Do předu si ještě můžete připnout další kapsu a to na opasek. Pokud další kapsu nepotřebujete, tak jej brát sebou nemusíte. Ve předu jsou dva úchyty na láhve. Batoh perfektně sedí a výdrž podle reakcí vyčtených z recenzí je velmi dobrá. Jednomu z recenzentů se akorát u Lafuma Ultra Trail 3 batohu zdálo že zipy jsou horší kvality.

Lafuma je francouzská outdoorová firma s velkou tradici. Výrobky v ČR od této značky prodává například Rock PointPorovnání běžeckých batohů


Porovnání nejvíce úživaných běžeckých batohů, keteré se dají na našem trhu sehnat.. V tabulkách naleznete technické údaje výrobků, jde o modely které byly na trhu v roce 2012. Orientační ceny z 10/2012

Název batohu / výrobce váha objem camel bag orientační cena
Salomon XT Wings 5 / Salomon 387 g 8 l dvě láhve 1800,- Kč
Advanced Skin 5 Slab Bag / Salomon 640 g 5 l 1,5 l 3300,- Kč
INOV-8 Race Elite 15 / INOV - 8 285 g 15 l nutno koupit až 3 l 1300,- Kč
X-track-8 / Ferrino 240 g 8 l nutno dokoupit 890,- Kč
Ultraspire Omega / Ultraspire 337 g 8,2 l nutno dokoupit 2900,- Kč
Doldy Speed 15 / Doldy 300 g 15 l nutno dokoupit 950,- Kč
Asics L3 Backpack / Asics 240 g 5 l nutno dokoupit 750,- Kč
Lafuma Ultra Trail 3 / Lafuma 365 g 3,5 l nutno dokoupit 1,5 litrů, 2 bidony 60,- Euro
Jak používat camelback v zimě

Pokud je extrémní mráz, tak se u camelbacku stává že zamrzá. Na internetu jsme proto nalezl pár rad, jak udržet svůj běžecký batoh co nejvíce použitelný. Pokud máte nějaké své zkušenosti, jak bojovat s mrazem. Tak se o ně prosím podělte na fóru.

Nejdříve zamrzá v camelbacku hadička, neoprénový obal je nezbytností, ale určitě jen on nepomůže proto:

- pokud to jde vyveďte hadičku zespod, voda totiž mrzne odvrchu
- veďte hadičku pod oděvem
- pokud nesnesete hadičku pod oblečením a voda vám zamrzla, rozhodně led v hadičce nedrťte, hadičku by jste mohli poničit, ale dejte ji pod oděv aby rozmrzla
- jednu z rad kterou jsem našel, bylo do vody přidat vodku, zdali to pomáhá tak to nevím, rozhodně vodka není vhodná pro pitný režim, protože tělo bojuje s jedem, ale více se o tom dovíte v podsekci o pitném režimu

Mnoho lidí nabádá nebrat sebou camelback, protože zamrzné v každém případě a doporučují vzít si raději izolovanou láhev. Tu radí mít v batohu dnem vzhůru a to z důvodu že voda mrzne první nahoře.
Důležité je vědět, že díky dehydratace hrozí rychlejší podchlazení, proto pitný režim v zimě nepodceňujte, i když má své úskalí.
Pokud si myslíte že díky soli snížite bod mrznutí vody na použitelnouhodnotu, tak jste na omylu, mořská voda zamrzá již při -2 C. Snížit tedy bod zamrznutí dokážete, ale tolik soli ve vodě bude pro váš organismus nebezpečný.

Pokud hledáte tip na dobrý batoh a přitom nemusí být běžecký, tak koukněte na strány batohy Dakine.

Běžecký batoh

Informace o běžeckých batozích Více informací naleznete zde.

Běžecká ledvinka

Vše o běžeckých ledvinkách na jednom místě. Více informací naleznete zde.

Pitný režim

Správny pitný režim je hodně důležitý, jeho správné dodržování ovlivňuje váš běžecký výkon. Více se o pitném režimu dočtete zde.